TR Moly, Türkçe Dublaj, 720p ALTYZ Moly, Türkçe Dublaj, 720p
Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği Full HD izle (2001)
8.8 IMDB Puanı

Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği Full HD izle (2001)

(The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 178dk

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Film Konusu


Ünlü yazar J. R. R. Tolkien’in fantastik edebiyata kazandırdığı en büyük eserlerden olan roman serisi Yüzüklerin Efendisi sinemaya uyarlanarak 2001 yılında gösterime girdi. Fantastik kurgu edebiyatında önemli bir yer tutan kitabın uyarlamasını Peter Jackson’ın yönetiyor ve senaristliğini de Fran Walsh’ın üstleniyor. Son dönemlerin en şaşalı yapımının oyuncu kadrosunda Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom gibi usta oyuncular yer alıyor. Serinin birinci filmi olan Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği’nde tüm insanlığın kaderini değiştiren güçlü bir yüzük ve bu lanetli yüzükten kurtulmaya çalışan bir grubun hikayesini anlatıyor.

Yüzyıllar önce Orta Dünya’da yaratılan ve bu zamana kadar birçok insanın ölümüne sebep olan bu yüzük tekrar ortaya çıkıyor. Kendi halinde yaşayan Frodo, yüzüğün gücünden ve yüzükle neler yapabileceğinden habersiz bir şekilde amcasının emanet ettiği yüzüğü alır. Büyücü Gandalf ile görüştükten sonra yüzüğün neler yapabileceğini anlayan Frodo, onu yok etmek ister. Bir yandan da kötücül güçleriyle nam salmış olan Souron eski gücüne tekrar kavuşabilmenin derdindedir. Mordor’a giden bu tehlikeli yolculukta tüm insanların kaderi Frodo’nun ellerindedir. Akademi ödüllerinde gösterildiği 13 daldaki adaylıkları arasından En İyi Görüntü Yönetmeni, En iyi Makyaj, En iyi Müzik, En İyi Görsel Efekt dallarında toplam 4 ödül kazanmıştır. Bunun dışında aralarında Golden Globe, Bafta gibi birçok ulusal ve uluslararası film festivalinde de adaylıkları ve ödülleri bulunmaktadır.

Birçok izleme listesi tarafında önerilen Yüzük Kardeşliği uluslararası film değerlendirme ve derecelendirme sitesi İMDB’den de 10 üzerinden 8.8 puan alarak sinema tarihinin önemli filmleri arasına girmeyi başarmıştır. Edebiyat dünyasından sonra sinemaseverlerle de buluşan Yüzüklerin efendisi birçok sahnesi ve repliğiyle akıllarda uzun süre kalacak gibi gözüküyor.